• İzel Argül

Çekiliş Haber Projesi Hikayesi

Herkese merhaba. Bir önceki yazılarda domain almaya nasıl başladığımı anlatmıştım.


"Ne Gerekir" domainini aldıktan sonra bende domain avcılığı tutkusu oluşmaya başladı. Bir gece tam uykuya dalmak üzereyken aklıma bir fikir geldi.


Instagram'da çekilişlerin çok popüler olduğu dönemlerdeydik. Bu çekilişler size bir çok instagram hesabı takip ettiriyor ve bir süre sonra ana sayfanız çöplüğe dönüyor. Kısacası "Nerede ne çekiliş var?", "Katıldığım çekiliş hangisiydi ve açıklandı mı?" soruları herkesin sorun ettiği bir nokta haline gelmişti.


O anda "Çekiliş Haber" ismi aklımdan geçer geçmez sıçradım ve hemen domainin boş olup olmadığına baktım. Daha öncesinde resmî çekilişlerin haberlerini veren bir siteymiş kendisi. Fakat o anda sahipsizdi. Tabii ki direkt olarak aldım.


Ertesi gün Wix ile denemelerine başladığım bu proje ile gerçekten Wix'te çok fazla yeni özellik keşfettim. Farklı ülkelerden eklenmiş bir çok ders incelemeye koyuldum.


Yukarıda yayında olmayan bu projenin bulduğum bir ana sayfa tasarımını paylaştım.


Burada insanlar, istedikleri ürünün çekilişini ve ayrıntılarını açıkça görebiliyordu. "Katıl" butonuna tıklayarak direkt olarak hesabın isteklerini gerçekleştirmeye başlıyordu. Burada en önemli noktalardan bir tanesi de çekiliş yapan hesapların güvenilirliğini bazı konu başlıkları altında takip edip, puanlayıp ziyaretçiye sunuyorduk. Kısa süre içerisinde SEO işlemleri bile yapmadan bir çok ziyaretçi almaya başlamıştık.


1 yıla yakın bir süreden sonra siteyi ve domaini almak isteyen birisi oldu.


Bayanflu, instagram çekilişlerinin en bilinen hesaplarından biri. Hesap ile iletişime geçmeye çalıştım. Hesap gerçekten kaliteli iş yapıyordu. Biz de doğal olarak yüksek puanlama veriyorduk. Belki bizi tanıtırsa onu her zaman en üst sıralarda tutma sözü verecektik. Fakat kısa bir süre sonra bir mesaj geldi; "Projeniz hakkında konuşmak isteyen bir iş adamı var. Numaranızı iletebilir misiniz?"


İlkay Bey beni aradığında siteye ve domaine 100-200 TL vermek istediğini söyledi. Ana sayfa öne çıkan kiralarının bile daha fazla geliri olabilirdi ve durumu açıkladım. Fakat kendisi bu işi en uygun hale getirme çabasından vazgeçmeyerek şunları söyledi: "Ben zaten buna benzer bir domain alsam ve 2-3 dakika ile sitemi de açsam... Evet, bir de yüz binlerce takipçili hesaplarımda da paylaşırım ve açıkçası işim biter. En azından bize verirsen cebine para girer, ben emeğe çok değer veriririm."


Haha! Bir dakika... İlkay Bey'in bizim konuşmamızdan sonra yaptığı web sitesinin ismini bulmak için @bayanflu hesabına girdim şu anda. Bayanflu, beni arayan kişi "İlkay Elmacıoğlu" ile evlenmiş. Ne diyelim, hayırlı olsun.


Tabii ki kabul etmedim, çok da sinirlendim. Çünkü...


Bu projeye başlarken çekiliş yapan bir hesap ile iletişim kurduğumda, kişi git gide sevdiğim bir abi haline dönüşmüştü. Projeyi konuşmak için telefonlaşmıştık.


Bu abi ile konuşmalarımızda İlkay Bey'e sinirlendiğim noktayı açıklayayım. Instagram çekilişleri yapan hesap sahiplerinin evlerine kazandıkları yüksek gelir sebebiyle vergi daireleri görevlileri dayanmaya başlamış.


Düşünün;

(Bedava) 1 post

(-70 TL) 1 hediye verilecek ürün

(70 TL) 1 tanıtılacak sponsor hizmet geliri


Toplamda her postta takip edilmesi zorunlu en az 5 sponsor var. Bu da her posttan 350 TL kazanç demek oluyor. Hediye ücretini de çıkartalım ve hesaplayalım.


Aylık uygun bir hediye ve uygun bir sponsor ücreti ile ne kadar kazanıyorlar?


Günde 3-4 posttan ayda 100 post paylaştığını düşünürsek, gelir ve gider hesabı sonucu aylık 28 Bin TL kazandıklarını tahmin edebiliriz. Bu bahsettiğim rakamlar 1-2 K takipçi garanti diyenler için. Yani uygun fiyatta hesaplıyorum.


Bu kadar kazanırken, bana 100 TL'ye sitemi almak istediğini söylüyorsan; tabii ki hayır derim. Ama bana "Cebine para girer, ben emeğe çok değer veriririm." diyorsan işte orada ahımı alırsın.


Ki kişinin 2 senedir uğraştığı projenin ziyaretçi raporlarına bakıyorum, aylık 10-15 ziyaretçi giriyor. İncelemek isterseniz tıklayabilirsiniz. Markanın ismi: organicreklam


Bu projede sitemizden gelir kaynağımız Google ADS olması biraz zordu. Herhangi bir içerik sağlamıyorduk ki bunu da yapabilirdik. Ama nihai gelir planımız şuydu: Her gün onlarca açılan çekiliş hesaplarından bir adım öne çıkma isteklerini bizim sitemizden gerçekleştirmeleri. Git gide artan ziyaretçiler ile belki bunu sağlardık. Çünkü artık instagram ana sayfalarına değil bizim sitemize bakarak açıkça katılmak istedikleri çekilişleri görüp, işlerini bitirip çıkacaklardı.


Fakat kişinin zaten iki dakikada tüm ziyaretçileri web sitesine doldurabilme ihtimali beni projeden soğuttu. Proje işleyişi açısından gün içerisinde sürekli instagram gönderilerini takip etmek ve siteye aktarmak da gerçekten zaman alan bir işti.


Ekip arkadaşları bulabilseydim ve şu anda baktığımda hiçbir şey başaramamış olan Organic Reklam'ı bu kadar ciddiye almasaydım güzel bir sonuç yakalayabilirdim.


Sorun değil tabii, fikirler tükenmez. Şu anda Çekiliş Haber başka bir ülkeden alınmış durumda. Bu projenin kapılarını kapattıktan sonra Ne Gerekir'e daha çok yoğunlaştım. 😊


Bu projenin bir Android WebView uygulamasını hazırlamıştık. Deneyimlediğim hizmet konusunu da okumak isterseniz yazı aşağıdaki ilgili yazılar arasında yer almakta.

12 görüntüleme0 yorum